SPOR EĞİTİMİ

SPOR NEDEN ÖNEMLİDİR?

Neden faydalıdır? Bu konuda ne gibi yardımları vardır? Spor neden önemlidir? İşte merak ettiğiniz sorulara cevaplar.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Spor yapmak kemik gücünüzü korur ve kemikler üzerinde olumlu bir yük yaratır. Bu yük kemik gücünün artırılması ve devamlılığını sağlar. Kemik yoğunluğuzun azalması (Osteoporoz) yaşla birlikte daha çok görülen önemli bir sağlık sorunudur. Bu sorun menopoz sonrasında kadınlarda erkeklere oranla daha da önem kazanır. Spor yapmak daha güçlü kemiklere sahip olmanızın garantisi gibidir.
Daha güçlü bir bellek sağlar: Düzenli spor yaparsanız uzun dönemli hafızanız ( uzak geçmişteki olayları hatırlama yeteneği) yaşla birlikte gerilemez. Egzersiz , beyin hücrelerine sağladığı yüksek miktarda besin öğesi ve bol oksijen ile de beyninizdeki yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Spor yapmak , beyin hücrelerine sağladığı yüksek miktarda besin öğesi ve bol oksijen ile de beyninizdeki yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Spor ayrıca mesaj iletici aracı kimyasalların miktarının artmasına da yardımcı olur. Böylece mesajlar beyin hücrelerinize daha çabuk taşınır. Spor yapmak , zeka ve kavramsal yeteneğinizi olumlu yönde etkiler.

DEPRESYON VE ANKSİYETEYİ AZALTIR

Spor yapmak önemli duygusal yararlar sağlar. Depresyonu anksiyeteyi(endişe) ve diğer psikolojik sorunların şiddetini hafifletir. Yapılan araştırmalar spor yapmanın depresyonu hafiflettiğini göstermektedir. Spor yapmak bireylerin kendilerini daha mutlu hissetmelerini de sağlamaktadır. Düzenli spor alışkanlığı strese karşı vücdunuzun verdiği aşırı kontrolsüz ve zararlı cevabı azaltır.

DİYABET VE KANSERDEN KORUR

Spor yapmak ; vucudunuzun ensüline duyarlılığını arttırır. Ensüline karşı duyarlılığın artması ile kan şeker seviyesi düşer. Böylece pankreas bezinde yeniden ensülin yapımına gerek kalmaz. Aktif insanların , genetik olarak hastalığa yatkın olsalar dahi, Tip II diyabet hastalığına yakalanma riskleri daha azdır. Diyabet belirtileri ortaya çıksa bile egzersiz, bu belirtilerin yaşlandırıcı etkilerini azaltır ve yavaşlatır. Egzersiz şeker hastalığında kan şekeri ayarını da kolaylaştırmaktadır. Düzenli ve ılımlı egzersiz alışkanlığı kalınbağırsak kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı prostat kanserinin önlenmesinde faydalı olabilir. Aynı şekilde meme kanserini de önleyebileceği düşünülmektedir.

POZİTİF BİR BAKIŞ AÇISI KAZANDIRIR

Spor yapmak; kendinize olan saygınızın artmasını, olaylara karşı daha az sinirli ve daha çok hoşgörülü olmanızı sağlayabilir. Kendinizi daha genç hissetmenize yardımcı olur. Kas gücünüzün artması kendinize ve çevrenize daha pozitif-olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmanızı sağlayacaktır.

YORGUNLUĞU AZALTIR

Spor yapmak, yorgunlukla savaşmanıza yardımcı olur. Enerji seviyenizi arttırarak, kendinizi daha iyi ve daha güçlü hissetmenize yardımcıdır. Yorgunluk tedavisinde spor yapmak en güçlü ilaçlardan biri olarak kabul edilmelidir.