TÜRKÇE EĞİTİMİ

Neden Türkçe?

Bugün, Türk dili yaklaşık 12 milyon kilometrekarelik bir alanda 220 milyon kişi tarafından konuşulan ve 100’den fazla ülkede öğretilmekte olan Çince, İngilizce, İspanyolca ve Hintçe’den sonra en yaygın 5. dildir.

Türkçe, dünya çapında 83.000.000’dan fazla insan tarafından anadil olarak konuşulmaktadır. Türkiye ve Kıbrıs’ın resmi dilidir. Yalnızca Türkiye’deki Türkler tarafından değil, aynı zamanda Irak, İran, Suriye, Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Doğu Avrupa, Balkanlar ve Kafkasya’daki diğer bölgelerde de yaygın olarak konuşulan bir dildir.

Türkçe, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Sibirya’da konuşma dili veya yazı dili olarak yaşayan yirmi yazı dili koluna ayrılan bir dil ailesine aittir. Bu diller arasında farklılıklar yakın benzerliklerden çok daha azdır. Türkçe bilmek büyük jeo-politik önemi olan bir bölgenin kapılarını sizlere açar.

Türk alfabesi, Latin alfabesinin Türkçe’ye uyarlanmasıyla 29 harften oluşmaktadır. Bu harfler yazıldığı gibi telaffuz edilmektedir ve bu nedenle, Türkçe öğrenmek ve telaffuz etmek oldukça kolaydır.

Türkçe’den diğer dünya dillerine geçen ve kullanılmakta olan kelimelerin sayısının 20 binden fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Türkçe, Avrupa ve Asya’nın kesiştiği noktada bulunan stratejik olarak oldukça önemli konuma sahip bir ülkenin dilidir.